Wielu właścicieli samochodów poświęca dużo czasu na konserwację swojego samochodu, ale zapominają o oponach. Wygląd zadbanych opon samochodowych jest istotny nie tylko dla Ciebie, ale podczas zakupu nowego samochodu.
Zastanawiasz się jak kupić samochód, aby nie być oszukanym?
Okazuje się, że nie tylko przy kupnie samochodu stan opon samochodu ma spore znaczenie. Czy oglądając samochód swoich marzeń zwracasz uwagę na zaniedbane, wyblakłe opony samochodu? Nie daj się zwieść, kiedy właściciel tłumaczy się, że dużo jeździ, drogowcy wszędzie sypią solą, czy ma kiepski dojazd do domu. Dzięki temu można łatwo ocenić, jak poprzedni właściciel traktował pielęgnację całego samochodu, a nawet jego eksploatację. Jeśli nie dbał o swoje opony, prawdopodobnie nie zawracał sobie głowy nie tylko pielęgnacją lakieru, czy wnętrza samochodu.
Z czego wykonane są opony samochodowe i co je uszkadza?
Podstawowy skład to kauczuk naturalny, kauczuk syntetyczny, sadza i olej i składniki wzmacniające. Z czasem opony stopniowo blakną od słońca, co jest naturalnym czynnikiem. Podczas jazdy zachodzą ciągłe zmiany temperatur niskich i wysokich. Opony narażone są na wilgoć, pękanie i wysychanie.
Obciążone różnymi czynnikami zewnętrznymi opony mogą zostać poważnie uszkodzone przez ostre kamienie, czy inne ostre przedmioty, co szybko może spowodować przebicia, których nie da się, albo nie opłaca już naprawiać.
Najlepszym sposobem na utrzymanie w dobrym stanie opon i felg jest ich regularne czyszczenie. Zanieczyszczenia drogowe nie powinny pozostawać na oponach zbyt długo, dlatego śnieg i brud najlepiej zmywać co dwa tygodnie.
Korzyści z regularnej pielęgnacji opon
- ożywisz wygląd nawet przeciętnego samochodu
- utrzymujesz wysoką wartość sprzedażą samochodu
- wydłużasz żywotności opon
- zapobiegasz wyblaknięciu, pękaniu i twardnieniu boków opony
- brak brązowych smug
- piękny, satynowy wygląd
- konserwacja i odświeżenie opon oraz gumowych elementów
Warunki pogodowe i drogowe mogą wyrządzić oponom im znaczne szkody. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy na drogi są sypane ogromne ilości soli. Profesjonalna pielęgnacja sprawi, że opony nie będą pękać przed upływem swojego czasu.
Przed pielęgnacją opon
Zanim zastosujesz czernidło do opon, w pierwszej kolejności koniecznie sprawdź głębokość bieżnika . Jeśli jest za mała, wydłuża się droga hamowania i zmniejsza się przyczepność. Przy 1,6 mm głębokość bieżnika sprawia, że jazda samochodem zauważalnie się pogarsza. Dlatego zalecamy zmianę opon.
Jak używać czernidła do opon?
Zalecamy, aby czernidło stosować na osuszonej i czystej oponie. Nanieś niewielką ilość produktu na gąbkę lub aplikator, po czym kilkukrotnie przecierając oponę równomiernie go rozprowadź.