Masz pytania? Zadzwoń: +48 502 229 001

Czas na wiosenne czyszczenie kostki brukowej

Aby podjazdy, tarasy i chodniki zawsze wyglądały schludnie, ważne jest, aby odpowiednio je czyścić przynajmniej raz w roku.  

Niezwykle ważne jest czyszczenie kostki brukowej o porowatej powierzchni. Wszelkie ciekłe zanieczyszczenia, tłuszcze wchłaniają się wtedy intensywniej, pozostawiając trudne do usunięcia plamy, jak np. plamy z oleju – wtedy najpierw zastosuj specjalny preparat do usuwania tłustych plam z oleju. 

Jeśli Twoja kostka brukowa umieszczona jest w nasłonecznionym miejscu przed garażem, na tarasie, czy na ścieżce do ogrodu, wystarczy ją impregnować. Problem zaczyna się, jeśli kostka brukowa znajduje się w zacienionym, wilgotnym, bezwietrznym  miejscu. Takie warunki sprzyjają porostom, grzybom, glonom  i regularnym zanieczyszczeniom. 

Sposób porosty i  brudną  kostkę brukową

Kostka brukowa narażona jest nie tylko na deszcz, ale na rosnące chwasty, mech, porosty oraz różne zielone osady. Mogą one z czasem uszkodzić dotkliwie kostkę. 

W suchy, najlepiej słoneczny dzień najpierw oczyść kostkę z liści i brudu. Następnie wyszoruj powierzchnię szczotką i detergentem. Zabronione jest stosowanie pestycydów na kostkach brukowych, ponieważ chemikalia mogą dostać  się do wód gruntowych. Dlatego pamiętaj, aby preparat był ekologiczny dla środowiska! 
Jeśli osady są trudne do usunięcia – zastosuj myjkę ciśnieniową. Nie masz pewności, z czego wykonana jest Twoja kostka brukowa? Kostki z betonu są mniej odporne, niż kamienie naturalne, dlatego użyj bezpiecznego niższego ciśnienia wody.  Myjka ciśnieniowa sprawdzi się w przypadku kostki wykonanej z bazaltu, betonu, granitu.

eśli na kostce brukowej nadal widoczne są trudne do usunięcia zanieczyszczenia – wtedy przychodzi czas na zastosowanie profesjonalnych środków do kostki brukowej (zawsze zapoznaj się z ze sposobem użycia podanym na karcie produktu). Taki preparat działa nie tylko na powierzchni kostki, ale też w głąb szczelin, usuwając korzenie i zarodnie mchów i porostów.

Jak długo kostka brukowa będzie czysta?

Po zakończeniu czyszczenia kostki brukowej zawsze pojawia się myśl, aby efekt utrzymał się jak najdłużej. Na tym etapie warto zastosować hydrofobowy impregnat kostki brukowej, który zabezpieczy porządnie powierzchnie betonowe. Dodatkowo sprawi, że kwaśne deszcze, sól, sadze, czy inne substancje opadowe nie będą wnikać w powierzchnię kostki przez okres do 5 lat.

Idealna kostka brukowa

Jesteś perfekcjonistą? Lubisz, kiedy wygląd Twojej zadbanej posesji zwabia spojrzenia sąsiadów? Zastosuj preparat, dzięki któremu uzyskasz efekt mokrej kostki. Poza korzyścią, jaką jest niezwykle estetyczny wygląd kostki brukowej – podkreślisz kolor, a hydrofobizujące właściwości zabezpieczą trwale materiał przed zabrudzeniami, plamami. Nie martw się, że efekt będzie krótkotrwały, gdyż jest odporny na ścieranie i przebarwienia. Dzięki mrozoodpornym właściwościom odśnieżanie będzie łatwiejsze.