Beton w twoim budynku, czy kostka brukowa są intensywnie atakowane przez sól. Powierzchnia w kostkach betonowych jest szorstka w wyniku korozyjnego działania soli i dlatego jest bardziej podatna na zabrudzenia w kolejnych sezonach.
Nie od dziś wiadomo, że stosowanie soli drogowej jest szczególnie szkodliwe dla środowiska. Sól nie tylko pogarsza jakość wód gruntowych i zbiorników wodnych, ale sieje też liczne zniszczenia w domowym otoczeniu.
Brak zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem soli powoduje co roku wysokie koszty.
W końcu dochodzi do wymiany kostki brukowej po paru latach.
Prawdopodobnie najbardziej zauważalnym, a jednocześnie kontrowersyjnym aspektem stosowania soli na betonie jest to, że może ona uszkodzić samą powierzchnię betonu. Beton jest porowaty i bardzo podatny na wchłanianie wody. Kiedy sól jest rozsypywana na zaśnieżonych lub oblodzonych powierzchniach betonowych, z topniejącego śniegu i lodu tworzy się woda. W cieplejszych temperaturach woda ta prawdopodobnie zostanie wchłonięta przez beton wraz ze śladami soli i dodatków chemicznych, z którymi została zmieszana.
Obecne chemikalia w środkach przeciwoblodzeniowych, które zawierają sól kamienną, mogą wnikać do betonu naruszając jego jednolitość od wewnątrz. Największe obawy związane z poborem wody dotyczą cyklu zamrażania i rozmrażania. Woda jest wchłaniana przez beton, ale wraz ze spadkiem temperatury zamarza w lód i w konsekwencji rozszerza się. Ekspansja może powodować rozrywanie cementu.
Ogólnie rzecz biorąc, dobrej jakości cement, który jest prawidłowo wylany, jest w stanie wytrzymać uszkodzenia spowodowane rozmrażaniem i zamarzaniem. Zwykle jednak przeciętny właściciel domu nie jest w stanie określić jego jakości. Dlatego żeby upewnić się, że użycie soli na betonie nie spowoduje uszkodzeń zalecane jest zastosowanie profesjonalnych środków do impregnacji betonu.